lupy ve vlasechKaždá žena anebo dokonce i sám muž touží po krásné a dlouhé zdravé kštici, která by oslnila okolní svět. Dlouhé krásné vlasy jsou odjakživa symbolem krásy. Ale co když vám na temeni hlavy vyraší lupy? Tak to už je problém a nejen vada na kráse.
Co jsou to vlastně lupy? Jedná se o šupinky odumřelé kůže. Naše kůže se pravidelně obměňuje po celém těle, ale pokud na svých vlasech najdete lupy, jedná se o malé nezávažné onemocnění, které nás obtěžuje spíše po stránce vzhledu a estetičnosti, ale v některých případech mohou lupy také signalizovat nějaké vnitřní závažné onemocnění. Než se ovšem přistoupí k léčbě, měla by se nejdříve také najít samotná příčina, která nám šupiny ve vlasech způsobila.

Možné příčiny:

  • Příliš časté mytí vlasů -  není jen nezdravé, protože nám vlasy vysušuje, ale velice lehce se může stát, že si špatně smyjeme šampón či kondicionér a lupy budou na světě.
  • Nedostatek minerálů a vitamínů – na vlasy jsou nejlepší vitamín B, ale také selen i zinek, a pokud máme těchto prvků v těle nedostatek, mohou se u nás vyskytnout lupy, ale také extrémně nezdravé vlasy.
  • Plísňové onemocnění – příčinou může být i extrémně nepříjemná lupenka, ale i to, že se nám ve vlasech udělá jakýsi bolák připomínající pupínek, který si rozškrábeme a tím neúmyslně rozneseme po celém povrchu hlavy. Poté následuje další škrábání a škrábání, čímž si z pokožky hlavy sami odstraňujeme pokožkou, která se nám jako odumřelá do vlasů usadí.
  • Používání vlasových prostředků necitlivých k vlasové pokožce. Mezi takové prostředky může patřit cokoliv, ale patří sem zejména nekvalitní šampóny, které nám z vlasů sice smyjí veškeré nečistoty, ale pramínky nám nikterak neošetří stejně jako pokožku hlavy, která může po vysušení začít svědit nebo až pálit.
  • Stres – psychický nátlak, deprese a úzkosti dělají s naším tělem hodně.
  • Porucha imunity – jedná se o velice častou příčinu, jelikož je naše tělo oslabenější než těla ostatních, a právě proto se u nás lupy mohly vyskytnout. Jedná se o projev špatné obranyschopnosti proti vnějším vlivům, ale příčinou může být i nemoc.

Léčba lupů

Existuje celá řada šampónů a kosmetických přípravků, které jsou specializované právě na odstraňování lupů a správné obnovení pokožky hlavy. Takových v drogeriích najdeme spousty. Ovšem, pokud nám tyto šampóny nepomohou a naše hlava je posetá skutečně celá, je nejlepší zamířit rovnou k dermatologovi neboli kožnímu lékaři, který sám určí možnosti a příčiny, za kterých se lupy objevily a předepíše vám recept na speciální šampón či jiný vlasový prostředek farmaceutického charakteru, který zakoupíte jedině v lékárně. Tato cesta by vám měla zaručeně pomoci.

Zároveň by ale ještě předtím bylo dobré, abychom se sami nad sebou zamysleli a pokusili se přijít na to, za jaké příčiny vůbec tato malá neestetická nemoc vůbec vznikla. Pokud na to přijdeme a dokážeme to i pojmenovat, máme předem vyhráno, protože víme, s čím můžeme pracovat. Bude potřeba začít posilovat imunitu, abychom již nebyli oslabení a neskolila nás kdejaká chřipka, také se důkladně vyhýbat stresu a stresově a psychicky náročným situacím. Hlavní je naučit se relaxovat, to je hlavní prevence proti onomu zmiňovanému stresu. Je dobré ale také dbát o správnou a zdravou výživu, které je bohatá na vitamíny a minerály, takže je třeba do jídelníčku rozhodně zařadit ovoce a zeleninu, která těchto zdravých a životně důležitých prvků obsahuje nejvíce. Každodenní mytí naopak z denního režimu musíme vyřadit a začít používat speciální šampón, který vám, ale i vašim vlasům vyhovuje a není agresivní. Přílišné drhnutí vlasů také není vůbec zdravé. Čeho je moc, toho je zkrátka příliš. Ale s našimi radami se určitě dostanete ke svým vysněným, krásným a hlavně zdravým vlasům bez lupů!


 

Individuální poradenství zdarma.

Mate zde unikátní možnost získat individuální konzultací. Stačí jen vyplnit následující formulář:

cinský lékař on-line poradna s lékařem TČM