Křeče jsou velice nepříjemná záležitost, mohou nás přepadnout kdykoli a někdy mohou být i životu nebezpečné, například při plavání či jiných sportech. Zvláště nepříjemné jsou pak křeče noční. Dá se proti nim účinně bojovat?

Co je to křeč?

Křeč je stah svalu, který může dosahovat různé intenzity a také i bolesti. Vzniká na příčně pruhovaném svalstvu a nedokážeme ji ovlivnit vůlí a mnohdy ani nijak rozcvičit. Často zkrátka nezbývá nic jiného, než přečkat v bolesti, až křeč sama ustoupí.

Z čeho vznikají křeče?

Existuje několik příčin vzniku křečí, nejčastější jsou křeče následkem zatížení svalstva, tedy sportování, ale mohou být vyvolány také horkem anebo reakcí na některé druhy léků. Další možností je nedostatek minerálních látek v těle, kdy se jedná, jak již bylo psáno výše, například o nepříjemné noční křeče.

Křeče v noci

Možná to sami dobře znáte. V noci vás ze sladkého spánku vyruší obrovská, skličující bolest, která vám doslova pokroutí nohy. A nejde s tím nic dělat. Noční křeč může ustoupit rychle, ale pokud je velmi intenzivní, sval může bolet ještě několik dní a bolest vás může omezovat i při chůzi. Noční křeče jsou sice poměrně časté, ale hojněji se vyskytují u lidí s vyšším věkem. Noční křeče je možné léčit například určitými léky, které jsou na předpis a způsobují uvolňování svalů během noci. Pokud ale nechcete noční křeče řešit takto radikálně, je možné se obrátit na tradiční čínskou medicínu, která má na křeče také své recepty formou bylinných odvarů.

Křeče při plavání

Ke křečím při plavání dochází poměrně často a je to z důvodu, že přetěžujeme svaly na nohou i na rukou. Bohužel, tyto křeče už můžeme nazvat i životu nebezpečné, jelikož mohou paralyzovat celé tělo a je pak poměrně složité zachovat chladnou hlavu. V případě křeče ve vodě je nutné, i když velice obtížné, abyste zachovali naprostý klid a nepokoušeli se o pohyb, dokud křeč neustoupí. V případě, že bude tělo bezvládné, voda jej bude držet na hladině a neutopíte se. Křečím při plavání se dá předcházet, a to tak, že se před plaváním rozcvičíte, nechoďte plavat do příliš studené vody a hlavně neplavte, pokud jste nemocní, vysílení, hladoví, zkrátka slabí.

Masáže proti křečím

Masáže jsou jednou z možností, jak předcházet nepříjemným křečem. Pokud vás křeče přepadávají pravidelně, může se jednat pouze o přechodné období, které samo ustoupí. Existují ale lidé, kteří trpí křečemi i několik let, a tudíž jim křeče dokážou pěkně znepříjemňovat život. Existují relaxační i speciální masáže, které dokážou od křečí ulevit a předcházet jim. Zeptejte se v některém z renomovaných masážních salonů, jestli by vám „neušili“ masáž proti křečem na míru. Také je dobré skočit do lékárny a pořídit si multivitamín ve formě doplňků stravy, pokud zrovna neholdujete zdravému stravování a nedokážete si dostatečný přísun potřebných minerálních látek pro tělo zajistit sami.