Ječné zrno není příliš příjemná záležitost. Může nám pěkně otravovat život, o vzhledu nemluvě. Dá se ječné zrno léčit a jak lze léčbu urychlit?

Ječné zrno – příznaky

Ječné zrno se nejčastěji projevuje pálením a řezáním na očním víčku. Je jedno, jestli se objeví na horním či spodním víčku. Připadá nám, jako kdybychom v oku měli cizí předmět nebo řasu, která nás neustále obtěžuje. Ječné zrno má co do činění s imunitou a celkovým poklesem obranyschopnosti, který je přirozený především v podzimním a zimním období.

Co je to ječné zrno?

V podstatě se jedná o zánět mazové žlázy u některé z řas. Může se objevit velice rychle, například během pár minut. Má tendence se zvětšovat jen do určité velikosti, ale i malé ječné zrno velikosti jednoho milimetru je velice nepříjemné a dokáže pěkně „osladit“ život především lidem, kteří například musí trávit svou pracovní dobu u počítačového monitoru.

Co způsobuje ječné zrno?

Existuje několik typických příčin, mezi ně patří především nedostatečná hygiena. Pokud se nyní ptáte, jestli je ječné zrno infekční, tedy nakažlivé, ptáte se správně. Odpověď zní, ano. Je proto potřeba v období, kdy ječné zrno máte a raději i den používat výhradně své ručníky, kosmetiku, krémy... Dalším typickým spouštěčem pro ječné zrno je špatná výživa. Díky zdravému stravování se tedy také můžete ječných zrn vyvarovat. I když se ale snažíte, ječné zrno se zkrátka může objevit každému. Jaká je nejrychlejší léčba nebo prevence?

Léčba ječného zrna

Pokud se vám tato nepříjemná „vyrážka“ objeví, nemusíte hned běžet k lékaři pro speciální masti či jiné medikamenty. Existuje několik rad, které jsou účinné a osvědčení, což by vám potvrdily i vaše babičky. Skvěle pomáhá například koupel z bylinky zvané měsíček lékařský, také ze světlíku anebo echinacey. Všechny tyto bylinky se dají sehnat formou sušených listů v lékárně, a tak je ten nejmenší problém si podobný odvar připravit.

Co dále pomůže?

Pokud trpíte na ječná zrna, nezapomeňte se v lékárně rovnou zeptat na vitamíny formou doplňku stravy. Ale pokud dostatečný přísun vitamínů zvládáte sami díky ovoci a zelenině, pak je to jen dobře pro zvýšení imunity. Někteří lidé však trpí ječnými zrny a podobnými dalšími problémy kvůli celkově horšímu zdravotnímu stavu – například lidé s cukrovkou nebo jinými zdravotními potížemi, které oslabují obranyschopnost. Pak je dobré zvolit i jiné alternativy, například čínská medicína si umí s takto oslabeným imunitním systémem zpravidla velice dobře poradit.