Alergie na lepek patří mezi nejčastější potravinové alergie v České republice. Máte na podobnou poruchu podezření anebo jí trpíte a chce se dozvědět víc? Alergie nemusí být životu nebezpečné anebo přehnaně omezující, ale jedině v těch případech, kdy se pacient opravdu léčí. Na co si dát při tomto druhu pozor?


Lepek je organická směs bílkovin, která se objevuje především v obilí, zejména pak v ječmeni, žitu, ovsu a pšenici, z čehož jasně vyplývá, že jej obsahují převážně běžné moučné výrobky a především tedy pečivo. Velice často se ale v dnešní době může vyskytnout i v jiných potravinách, zvláště tehdy, pokud firmy šetří na přísadách a napěchují maso moukou a vodou. V takových případech člověku trpící celiakií (nesnášenlivostí lepku) nezbyde nic jiného, než si zjistit co nejvíce o běžných potravinách anebo číst příbalové letáčky na zadních stranách produktů.

Příznaky alergie na lepek

Ne všechny příznaky alergie musí být stejné. Většina lidí si je představuje spíš jako rýmu, svědění a třeba i vyrážku. I potravinové alergie se mohou tímto způsobem projevit, ale nejčastěji se objevují spíše problémy spojené se zažíváním, jelikož je to většinou žaludek, který má problém lepek zpracovat. Obvykle se objevují problémy v podobě nevolností, plynatostí, bolestmi břicha, zvracením anebo průjmem. Mohou se tak projevit i problémy s dýcháním a pálením očí či hrdla. V těch horších případech všechny symptomy dohromady anebo dokonce anafylaktický šok, který vyžaduje okamžitou rychlou pomoc odborníků, jelikož může dojít k úmrtí.

Léčba alergie na lepek

Léčba alergie na lepek spočívá jíž v samotné prevenci, čili vyhýbání se konzumaci potravin s jeho obsahem. Pro tento způsob prevence i léčby alergie zároveň je nejvhodnější tzv. bezlepková dieta, která spočívá ve vynechání potravin s obsahem lepku. Seznam nevhodných surovin a jídel najdete na internetu společně s nejrůznějšími tipy a recepty.

Existují navíc dva způsoby, kterými můžete bezlepkovou dietu pojmout. Jak již bylo zmíněno – lepek se objevuje především v pečivu, a proto jej bude potřeba vyřadit. Pečivo při léčbě můžete vynechat úplně anebo jej nahradit za bezlepkové, které je ale bohužel častokrát podstatně dražší a méně chutnější než to klasické. Pokud se tedy rozhodnete pro tu první variantu, nejen že přestanete dráždit organismus látkou, kterou nedokáže využít či spotřebovat, ale ještě ke všemu navíc podpoříte i zdravý životní styl, jelikož je to právě mouka plná sacharidů, po které naprostá většina lidí přibírá a ještě ke všemu je navíc i nezdravá. Vynecháním moučných výrobků ve svém jídelníčku a jejich nahrazením za jiný druh přílohy (např. zeleniny či luštěnin) můžete navíc i zhubnout nebo naopak přibrat zdravé svalstvo s připojením pohybu.

Alergie na lepek není rozhodně nic příjemného, a to především v těch případech, kdy je navíc neléčená a pacient o ní třeba ani netuší. Není to ovšem problém, který by se nedal snadnou formou vyřešit a potlačit veškeré symptomy na bod mrazu. Však to zkuste taky!

I přes různé nepříjemnosti typu svědění, slzení, pálení a napuchlých očí je možné nosit kontaktní čočky v době alergie. V následujících odstavcích si ukážeme, jak na to.

chřipka

Zvykli jsme si na skutečnost, že podzimní sezóna je vždy doprovázena vlnou chřipkové epidemie a infekcemi dýchacích cest. V hlavních metropolích a místech s velkým počtem obyvatel je téměř nemožné zabránit kontaktu s nemocnými.

Kontaktní dermatitida, nepříjemná věc, která postihuje množství alergiků. Rozdělujeme je na iritační, alergické a fototoxické.

Alergie je velice nepříjemná, přehnaná reakce organismu, když se dostane do styku s některým alergenem. Tato nepříjemná reakce může být mírná, ale v některých případech také životu nebezpečná. Jaké jsou nejběžnější typy alergií?

Ajurvéda je mezi lidmi stále oblíbenější téma. Jejím cílem je soustředit se na léčbu člověka jako na celek, ne pouze zahánět příznaky. Pojďme se tedy společně podívat, co je to ajurvéda a jak může pomoci i vám.

Atopický ekzém je nepříjemné onemocnění, které postihuje stále více lidí, včetně malých dětí. U některých dětí ekzém vymizí postupem času sám, někteří pacienti s ním bojují celý život...

Alergie na roztoče je nepříjemná věc, zato však velice častá. Co s takovou alergií dělat a vůbec, co si počít?