Alergie na roztoče je nepříjemná věc, zato však velice častá. Co s takovou alergií dělat a vůbec, co si počít?

Co jsou to roztoči?

Roztoči jsou nezvaní hosté, kteří jsou všude v naší domácnosti. Nejlépe se jim daří v místech, která jsou teplá, moc se s nimi nehýbe a mají tam dost potravy. Vzhledem k tomu, že se živí částečkami kůže, která z nás každý den odpadává, nejlépe se jim daří v lůžkovinách – tedy matracích, polštářích a peřinách. Nezáleží až tak na tom, jestli jsou peřiny skutečně péřové, anebo ne. Roztoči se v určité míře drží i v takových lůžkovinách, které jsou prezentovány jako hypoalergenní. Zamezit tomu, aby se roztoči v domácnostech nevyskytovali, je téměř nemožné. Spousta již bužíruje i v kobercích, různých dekách, ale také ve skříních.

Proč se roztočů nejde zbavit?

Roztoči mají ve volné přírodě, tedy venku, přirozené nepřátele, kteří je hubí. Nejsilnějším protivníkem jsou sluneční paprsky, které roztoči nepřežijí. V domácnosti tomu tak však není. Navíc se živí mrtvou lidskou kůží a ideální teplota je pro ně právě ta pokojová, něco mezi 22 a 26ti stupni Celsia.

Co je to alergie na roztoče?

Alergie na roztoče s námi dokáže pěkně zamávat a pošroumat imunitní systém. Alergeny u roztočů jsou jejich výměšky, které se šíří vzduchem a do organismu se tak lehce dostávají vdechnutím. Na rozdíl od mnoha jiných alergenů, jsou alergeny z roztočů těžké, a tak rychle s prachem zpátky usedají na povrchy v domácnosti. Přesto není s alergií na roztoče radno si zahrávat.

Co mohu očekávat při alergii na roztoče?

Problémy jsou velice nepříjemné a mohou být mírnější, ale také velice vážné. Obvyklými potížemi je chronický zánět horních cest dýchacích, ekzémy, astma, anebo také problémy s očima, nejčastěji záněty spojivek.

Co dělat proti roztočům?

Opatření proti těmto neviditelným, nezvaným hostům, existuje několik. V letním období je možné pověsit lůžkoviny na několik hodin na prudké sluníčko, ale přesto drtivá většina roztočů v lůžkovinách zůstává. Dále na trhu existují speciální vysavače, které fungují na principu UV-C. Jejich pořízení je sice nákladnější záležitostí, ale zbavíte se s jejich pomocí až 93 procent roztočů.

Co na to čínská medicína?

Velmi dobré výsledky s léčbou alergií má právě tradiční čínská medicína. Zkoumá alergie jako problém, který vzniká v energetických drahách a jako problém imunitní, tudíž se zaměřuje na samotnou podstatu věci. V případě, že trpíte alergií na roztoče, vyhledejte pomoc také tohoto druhu – existují nejrůznější bylinné preparáty, které umožní organismu lépe prospívat a být tak odolnější i proti alergiím, včetně alergie na roztoče. Pokud nevíte, na koho se obrátit, vyzkoušejte zdarma poradnu zde: www.cinsky-lekar.cz.