Ajurvéda je mezi lidmi stále oblíbenější téma. Jejím cílem je soustředit se na léčbu člověka jako na celek, ne pouze zahánět příznaky. Pojďme se tedy společně podívat, co je to ajurvéda a jak může pomoci i vám.

V hlavní roli tělesný typ

Hlavním posláním anebo chcete-li cílem ajurvédy, je vyvážit takzvané tělesné typy v těle. Říká se jim také „dóša“. Teprve pak se ajurvéda zaměřuje na zlepšení stavu celkového zdraví, tedy imunity, se kterou je spojena naše trávicí soustava, vitality, což spěje také k zajištění dlouhého věku bez obávaných civilizačních chorob.

Hlavní cíle ajurvédy

Ajurvéda je propracovaný systém, který se soustřeďuje na tři hlavní cíle. Prvním z nich, jak je uvedeno ve védách, je dharma. Znamená ctnostný život. Druhým cílem je artha neboli prosperita a cílem třetím je kama nebo také potěšení. Pokud jsou tyto cíle harmonizovány, pak vede jediná cesta, a to směrem k takzvané mokše, což je naprosté duchoví osvobození. Pro obyčejného laika, který se podobnými léčebnými či duchovními systémy nezabývá, mohou být tyto informace příliš složité. Faktem však je, že ajurvédské principy jsou stále oblíbenější a skeptiků neustále ubývá.

Co obnáší ajurvédská léčba?

Pokud se rozhodnete vyzkoušet cestu ajurvédy, pak je dobré se připravit na to, co všechno vlastně léčba pomocí ajurvédy obnáší. Za prvé se jedná o základní léčebné ošetření, například pomocí bylinné terapie. Následují různé očišťující metody, dietní léčby, což v sobě zahrnuje také změnu dosavadního životního stylu (podobně jako v čínské medicíně). Důležité je mít také pohyb, který nevede pouze k tělesnému a duševnímu zdraví, ale také zcela jistě vede ke zpevnění tělesné konstituce a zdravému hubnutí. Posledním léčebným krokem jsou meditace nebo jiná duchovní cvičení.

Jaké léky ajurvéda používá?

Ajurvéda vychází z přírody, a tak jako léky používá nejčastěji přírodní materiály – byliny jako celek, květy, listy, koření, ovoce a podobně. Součástí léčebných procedur mohou být také například drahé kameny, ale i med, včelí vosk či jiné živočišné produkty. Léčivé rostliny podle ajurvédy Rostliny se pak dělí na několik typů, a to podle jejich chuti. Mohou být sladké, kyselé, slané, hořké, trpké či štiplavé. Dále se rozdělují podle toho, jestli mají na naše tělo ochlazující či zahřívací účinky. Ajurvéda dále nahlíží na to, jak s takovými rostlinami bude naše tělo nakládat – zda je stráví rychle a lehce, anebo pomaleji a s obtížemi. Nakonec se ajurvéda zabývá účinky na konkrétní tělo – člověka.

Není se čemu divit, že je ajurvéda pro mnohé sympatická a blízká. Medicína, která vychází z přírody, může jen těžko ublížit, právě naopak. Pokud i vy máte nějaké zdravotní potíže (časté nachlazení a kašel, rýmu, jiné imunitní potíže, anebo máte podezření na celkově špatný zdravotní stav), neváhejte se obrátit na někoho, kdo se zabývá právě ajurvédou.