Atopický ekzém je nepříjemné onemocnění, které postihuje stále více lidí, včetně malých dětí. U některých dětí ekzém vymizí postupem času sám, někteří pacienti s ním bojují celý život...

Co je atopický ekzém?

Jedná se o zánětlivé onemocnění kůže, které se velice těžko zbavuje, vzhledově podobné méně se vyskytující lupénce. Pokožka je podrážděná, dochází k nadměrné ztrátě vody a tím také schnutí, loupání a špatnému hojení pokožky. Kromě toho ekzém provází také intenzivní svědění, které se v některých chvílích nedá ovládat – například ve spánku. Ekzém může být projevem některého alergického onemocnění, ale také se může vyskytovat jako jediný příznak alergie.

Která místa na těle jsou pro ekzém typická?

Každý člověk je jiný a také se liší místa, která jsou postižená ekzémem. Někdo trpí opakovaným ekzémem na rukou, jiný na nohou, někteří lidé mají ekzém na obličeji a hlavě, takže může docházet dokonce k vypadávání vlasů. Zkrátka, typická místa na těle pro ekzém nelze přesně definovat, ale zpravidla se ekzém vyskytuje tam, kde se více potíme, popřípadě kde se vyskytují suchá místa na kůži.

Ekzém u kojenců

Zpravidla se příznaky kojeneckého ekzému začnou projevovat po druhém měsíci života. Tak malé děti mívají ekzém na tvářích, čele, uších, bradě, končetinách a zádech. Takový ekzém se objevuje v podobě malých pupínků, které se mohou časem rozšiřovat a mokvat.

Ekzém v období dospívání

Také hormonální změny dokážou s tělem pěkně zamávat a kromě nenáviděného akné se může objevit také ekzém. Tento „pubertální“ ekzém má většinou ustupující tendenci, může trvat od několika týdnů do několika let. Typické jsou červené fleky v oblasti podkolenních jamek, nosu, krku a loktů.

Ekzém a dospělí lidé

Ekzém se může objevit také v dospělém věku, ale většinou se jedná o pacienty, kteří s ekzémem mají co do činění již z dětského věku. Ekzém může být lokální, ovšem neléčený ekzém se může bohužel rozšířit po celém těle a jinak zdravého člověka dokáže naprosto vyřadit ze společenského života. Lidé, kteří dlouhodobě zanedbávají těžkou formu ekzému, se mohou časem propracovat až k invaliditě, bohužel.

Nejčastější alergeny

Ekzém může mít různé příčiny a v těch lepších případech je lze s jistotou určit. Běžné alergeny jsou různé chemikálie – krémy, prací prášky, mycí prostředky a kosmetika obecně, může se jednat o reakci na určité druhy potravin, anebo například o zvířecí alergeny nebo pyly. V některých případech je ale ekzém záhadou a jeho příčina je nezjistitelná. Je jisté, že určité druhy ekzémů jsou důsledkem špatné životosprávy anebo stresu.

Jak ulevit pokožce?

Při ekzematických potížích je na prvním místě vyšetření u lékaře. Pakliže se dokáže zjistit příčina, lékař určí následnou léčbu. V případě, že se důvod ekzému zjistit nepodaří, je určitě na místě začít se „starat sám“. Zkrátka, snažit se jíst zdravě, pokud možno pravidelně a v malých dávkách, více sportovat, méně se stresovat, omezit alkohol, kouření, kořeněná jídla a také se naučit dopřát si zasloužený odpočinek, což mnoho lidí v dnešní hektické době podceňuje.