Alergie je velice nepříjemná, přehnaná reakce organismu, když se dostane do styku s některým alergenem. Tato nepříjemná reakce může být mírná, ale v některých případech také životu nebezpečná. Jaké jsou nejběžnější typy alergií?

Jak se projevuje alergie?

Alergie mají typické příznaky, které se však často pletou s obyčejným nachlazením nebo rýmou. Mezi typické příklady patří napuchnutí nosní sliznice, nebo také alergická rýma, různé vyrážky na kůži, výjimkou není ani ekzém, často se alergici potýkají se zarudlýma očima a svěděním očí a v neposlední řadě může docházet ke zúžení průdušnice, které vede k dušnosti nebo astmatickým záchvatům. Alergická reakce může vyústit až v anafylaktický šok, který je život ohrožující stav.

Alergie u dětí

Detailně se alergiemi zabývá například odvětví tradiční čínské medicíny. Zejména pak děti alergiemi velice trpí a jejich počet neustále přibývá. Je to způsobeno nezdravým životním stylem rodičů, kteří za to vlastně sami ani nemohou. Špinavé ovzduší, stres a další činitelé přispívají k tomu, že dětí-alergiků neustále přibývá.

Typické druhy alergií

Pojďme se nyní podívat na to, které alergie patří mezi ty typické a hojné. Jsou jimi:

- alergie na pyly
- alergie na plísně
- alergie na zvířata (srst a sliny)
- alergie na roztoče
- alergie na bodnutí hmyzem
- alergie na některé druhy potravin (zejména ořechy, mouka a ovoce)
- léková alergie
- alergické astma
- alergie na některé látky, především latex
- chladová alergie
- alergie na sluneční záření
- atopický ekzém
- alergie na několik věcí najednou, tak zvaná zkřížená

Prevence proti alergii

Určitě si kladete otázku, jestli proti alergiím existuje účinná prevence, tedy kromě toho snažit se nedostat do kontaktu s alergenem. Rozhodně se doporučuje správný stravovací režim a celkové posílení imunity, které lze například provádět pravidelnými masážemi.

Zdravé jídlo je základ

Dnešní doba je známá různými fastfoody, rychlými pizzami a podobně, protože ne každý má to štěstí a čas připravovat si denně zdravou domácí stravu. Zdravé stravování je ovšem také základ pevného zdraví. Jako dobrá prevence proti alergiím může sloužit vyvážená strava bez přílišného množství nezdravých tuků, dostatečný pitný režim, přísun vitamínů a minerálů.

Ranní rutina

Pod pojmem ranní rutina si zřejmě každý z nás představí snídani a ranní hygienu. Přidejte ke své ranní rutině také pravidelnou vitamínovou bombu v podobě neslazené citronády. Vymačkejte jeden až dva citrony do dvou decilitrů obyčejné vody a vypijte pokud možno do deseti minut od probuzení. Nejenže nastartujete tělo, ale také si zajišťujete skvělou prevenci nejen proti běžným druhům alergií.