Alergie na lepek patří mezi nejčastější potravinové alergie v České republice. Máte na podobnou poruchu podezření anebo jí trpíte a chce se dozvědět víc? Alergie nemusí být životu nebezpečné anebo přehnaně omezující, ale jedině v těch případech, kdy se pacient opravdu léčí. Na co si dát při tomto druhu pozor?


Lepek je organická směs bílkovin, která se objevuje především v obilí, zejména pak v ječmeni, žitu, ovsu a pšenici, z čehož jasně vyplývá, že jej obsahují převážně běžné moučné výrobky a především tedy pečivo. Velice často se ale v dnešní době může vyskytnout i v jiných potravinách, zvláště tehdy, pokud firmy šetří na přísadách a napěchují maso moukou a vodou. V takových případech člověku trpící celiakií (nesnášenlivostí lepku) nezbyde nic jiného, než si zjistit co nejvíce o běžných potravinách anebo číst příbalové letáčky na zadních stranách produktů.

Příznaky alergie na lepek

Ne všechny příznaky alergie musí být stejné. Většina lidí si je představuje spíš jako rýmu, svědění a třeba i vyrážku. I potravinové alergie se mohou tímto způsobem projevit, ale nejčastěji se objevují spíše problémy spojené se zažíváním, jelikož je to většinou žaludek, který má problém lepek zpracovat. Obvykle se objevují problémy v podobě nevolností, plynatostí, bolestmi břicha, zvracením anebo průjmem. Mohou se tak projevit i problémy s dýcháním a pálením očí či hrdla. V těch horších případech všechny symptomy dohromady anebo dokonce anafylaktický šok, který vyžaduje okamžitou rychlou pomoc odborníků, jelikož může dojít k úmrtí.

Léčba alergie na lepek

Léčba alergie na lepek spočívá jíž v samotné prevenci, čili vyhýbání se konzumaci potravin s jeho obsahem. Pro tento způsob prevence i léčby alergie zároveň je nejvhodnější tzv. bezlepková dieta, která spočívá ve vynechání potravin s obsahem lepku. Seznam nevhodných surovin a jídel najdete na internetu společně s nejrůznějšími tipy a recepty.

Existují navíc dva způsoby, kterými můžete bezlepkovou dietu pojmout. Jak již bylo zmíněno – lepek se objevuje především v pečivu, a proto jej bude potřeba vyřadit. Pečivo při léčbě můžete vynechat úplně anebo jej nahradit za bezlepkové, které je ale bohužel častokrát podstatně dražší a méně chutnější než to klasické. Pokud se tedy rozhodnete pro tu první variantu, nejen že přestanete dráždit organismus látkou, kterou nedokáže využít či spotřebovat, ale ještě ke všemu navíc podpoříte i zdravý životní styl, jelikož je to právě mouka plná sacharidů, po které naprostá většina lidí přibírá a ještě ke všemu je navíc i nezdravá. Vynecháním moučných výrobků ve svém jídelníčku a jejich nahrazením za jiný druh přílohy (např. zeleniny či luštěnin) můžete navíc i zhubnout nebo naopak přibrat zdravé svalstvo s připojením pohybu.

Alergie na lepek není rozhodně nic příjemného, a to především v těch případech, kdy je navíc neléčená a pacient o ní třeba ani netuší. Není to ovšem problém, který by se nedal snadnou formou vyřešit a potlačit veškeré symptomy na bod mrazu. Však to zkuste taky!