Zácpa u dětí je poměrně častý problém, se kterým si ovšem mnozí rodiče vůbec nevědí rady. Zácpa může vést až k vážnějším zdravotním potížím, nehledě na to, že se v těle dítětě zadržují a hromadí toxiny. Jak tedy svému dítku od zácpy účinně pomoci?

Co je to zácpa?

Zácpa se neřadí mezi onemocnění, ale syndrom. Potíž je v nesprávném stravování či pitném režimu. Zácpa u dětí může vést až ke strachu sednout si na nočník a obecně ke strachu z vyprazdňování. Děti tak pak stolici ještě více zdržují a tím dochází k ještě závažnějším bolestem v podbřišku.

Co na zácpu?

Někteří rodiče volí skutečně drastické metody v podobě chemických preparátů – projímadel. Buďte zodpovědnými rodiči a nečiňte vašim ratolestem ještě hůř. Chemická projímadla jsou špatná i pro dospělé, natož děti – měla by se použít v případě naprosté nutnosti a jako úplně poslední možnost. Existuje spousta dalších prostředků, jak účinně zácpu odstranit.

Proti zácpě je dobré zvýšit podíl vlákniny ve stravě, tedy sušené ovoce, čerstvé ovoce, zelenina – meruňky, švestky, hrozno, dobře působí také zelené fazole a brokolice. Dále se doporučuje celozrnné pečivo a vločky.

Léčbou zácpy je také omezení potravin, které mohou zácpu vyvolávat. Patří mezi ně banány, mrkev, rýže, sladkosti jako bonbóny nebo čokoláda.

Zakysané výrobky

Velmi pomáhají zakysané výrobky – jogurty, anebo obyčejná kyška. Pravděpodobně vám co nejvíce zakysaných potravin doporučí i dětský lékař jako úplně první možnost.

Naučte své dítě hodně pít. I za cenu, že byste ho měli chvíli „přelívat“, dokud zácpa nepomine. Ovšem zapomeňte na slazené nápoje nebo černé čaje. Nejlepší je voda, popřípadě zeleninové šťávy nebo koktejly.

Pohyb a zase pohyb

Pokud se vaše dítě moc nehýbe a je spíše sedavý typ, vymyslete pro něj nějakou pohybovou zábavu. Je velmi důležité se hýbat, střeva pak lépe a rychleji pracují a nedochází tak k ucpávání.

Dále je dobré učit dítě pravidelně na nočník – wc. I kdyby tam mělo sedět ráno i deset minut, vymyslete mu nějakou zábavu, zkrátka, přinuťte jej, aby se vyprázdnilo, anebo alespoň pokusilo vyprázdnit. Tento denní rituál je velice účinný a také prospívá i do budoucna – jak se říká, co se v mládí naučíte...

Pokud máte ještě další otázky ohledně dětské zácpy, neváhejte se obrátit na odborníky. Výborné výsledky mají také metody tradiční čínské medicíny, které si umí s dětskou zácpou poměrně jednoduše poradit. Začít můžete zde: www.cinsky-lekar.cz.