Nadýmaní... nepříjemná záležitost, kterou trpí čas od času každý z nás. Pokud je však nadýmání časté, začíná nám omezovat běžné fungování v životě. Je to signál, že je něco špatně. Co dál dělat?

Co značí nadýmání?

Bolest břicha, plynatost, zatrvdlé a nafouklé břicho, křeče. To vše může být signál k tomu, že s námi něco není v pořádku. Občasné prohřešky v jídle mohou nadýmání způsobit, pokud jím ale trpíme často, nebudeme se ve svém těle cítit dobře. A co si budeme povídat, okolí to také nebude moc příjemné... Pokud trpíme nadýmáním, je jasné, že náš životní styl není v pořádku.

Chronické nadýmání

Může mít hned dvě příčiny. Tou první je nadměrné polykání vzduchu při jídle a pití. Druhou možností je pak proces hniloby ve střevech, který může být způsoben nejčastěji nevhodnou stravou, anebo zácpou. Dlouhodobá a neléčená zácpa může bohužel vést až k závažným zdravotním problémům – zánětům. A to z toho důvodu, že se bakterie ve střevech přemnoží a nezbývá nic jiného, než se uchýlit k léčbě antibiotiky. I tomu se však dá předejít vlastními silami.

Detoxikace organismu

Detoxikace organismu by v tomto případě měla být na prvním místě. Například podle čínské medicíny by se detoxikace měla provádět pravidelně, je totiž potřeba čas od času očistit tělo od škodlivých látek a pročistit náš imunitní systém, který se ze sedmdesáti procent ukrývá právě ve střevech. Existuje množství detoxikací, kterou si vyberete, je čistě na vás – vybírejte podle toho, která je vám nejpříjemnější a kterou si můžete vzhledem k pracovnímu vytížení a dalším záležitostem dovolit. Výborná je například taková, která v sobě zahrnuje také dietu nebo jednodenní hladovku.

Prevence nadýmání

Pro prevenci proti nadýmání si zapamatujte několik hlavních zásad, na které byste měli pokaždé myslet. Zaprvé je důležité dobře žvýkat veškerou potravu, abyste ulehčili procesu trávení. Vyloučit potraviny, na které mohou střeva reagovat přecitlivěle – například velmi mastná a kořeněná jídla, sladkosti, slané potraviny a jídla, která se špatně rozkládají. Zdravé stravování by mělo být zásadou číslo jedna. S tím souvisí také úbytek váhy, který jistě mnozí z nás ocení. Hubnutí v rámci zdravé výživy je cesta nejen k tomu, zbavit se nadýmání, ale také skvěle se cítit ve svém těle.

Vláknina

Pro naše střeva je vláknina velmi důležitá. Proto do svého jídelníčku zařaďte čerstvou i vařenou zeleninu a luštěniny. S luštěninami ale pozor, mají tendenci „nafukovat“, proto je dobré je místo vaření připravovat na páře.

Vidíte, není to až tak složité. Stačí se pouze soustředit a vnímat, co jíte. Je totiž zákonité, že vaše tělo vám bude oplácet stejným metrem. Pokud máte další otázky ohledně nadýmání a řešení situace, neváhejte se obrátit na internetové stránky www.cinsky-lekar.cz, kde vám poskytnou bezplatnou konzultaci.