Pamatujete na éru taiči, která proběhla před několika lety? Pokud ano, pak víte, že kdo necvičil taiči, ten byl zkrátka „out“. A pokud jste tenkrát byli out, nic vám nebrání v tom to napravit. Tai-či totiž jde znovu do popředí zájmu!

Co je to tai-či?

Mnoho lidí se domnívá, že taiči je zkrátka jen cvičení anebo sport. To se ovšem mýlí. Úkolem taiči je mimo jiné spojit emoce s fyzickým tělem. Úkolem taiči je nejen meditace a relaxace, ale také výborný způsob, jak skvěle nastartovat tělo i duši k perfektním celodenním úkonům.

Je taiči tanec?

Možná vám může připadat, že taiči je vlastně takový pomalý, uspořádaný tanec. A vlastně máte i pravdu. Jedná se o plynulou souhru pohybů, ale i myšlenek, takže výsledný efekt při cvičení může opravdu vyvolávat pocit nějakého podivného tance. Zakladatelem taiči byl San-feng, který při tvoření pohybů vycházel z boje jestřába s hadem.

Správné držení těla

Taiči je dokonalý sport pro lidi, kteří mají fyzicky náročné, anebo naopak sedavé povolání. Protože postupem času dochází k deformaci těla, taiči napomáhá ke správnému držení. Tím se zároveň odprostíte od mnoha fyzických bolestí, které s věkem pomalu, ale jistě přicházejí. Zároveň je taiči skvělou a příjemnou cestou k postupnému zdravému hubnutí a formování postavy, což ocení především ženy.

Které partie při taiči zapojujeme?

Na tuto otázku se dá odpovědět prostě a jedním slovem – všechny. Taiči je tak důmyslné, že při pohybech opravdu klademe důraz na veškeré tělesné partie, počínaje hlavou, patou konče. Hlavně se však jedná o držení trupu a pohyb obou končetit. V taiči existuje mnoho poloh, z nichž všechny jsou nějak pojmenované, podle toho, co představují v přírodě, stejně tak, jako z přírodní zdrojů vychází tradiční čínská medicína.

Mohu cvičit taiči i já?

Tai-či je cvičení pro každého, bez omezení pohlaví a věku. Dokonce je vhodná i pro starší lidi, kteří už nejsou tak ohební, jako dřív. Po pravidelném cvičení taiči ale zase budou! Zároveň je to skvělý způsob, jak posílit plíce správným dýcháním, a zároveň tedy okysličovat mozek a vůbec celý organismsu. Díky pravidelnému cvičení taiči se také přirozeně zvyšuje imunitní systém a člověk je pak lépe odolný proti nejrůznějším a všudypřítomným virům a jiným onemocněním.

Na první lekci tai-či

První lekce tai-či vás přesvědčí, jestli se tento sport a způsob života stane vaším oblíbeným, anebo ne. Rozhodně to vyzkoušejte! Je důležité, abyste si na první hodinu vzali pohodlné oblečení, ve kterém se cítíte dobře. Zapomeňte na příliš úzké a obtáhlé trička a kalhoty. Právě naopak, oblečení by mělo být volné, mělo by dýchat. Můžete si klidně obléknout i vaše oblíbené vytahané tepláky a obyčejné, volné tričko. Můžete cvičit v obuvi, ale pokud nemáte nic proti bosým nohám, tím lépe pro vás. Tak co, už se těšíte?