Kdo by nevyhledával uklidňující účinky přírody, rozkvetlé louky nebo ovocné sady, které jsou doslova balzámem a pohlazením po duši. Má to však jednu chybu – riziko hmyzího bodnutí a následnou alergickou reakci.

Jaký bodavý hmyz způsobuje alergii?

Někteří lidé jsou vůči hmyzímu bodnutí zcela imunní, jiní lidé mají přehnanou reakci i na štípnutí drobnou muškou nebo komárem. Reakci ovlivňuje mnoho faktorů, z nichž zásadní je mimo jiné celkový imunitní stav organismu. Pokud jste oslabení, může k alergické reakci dojít, přestože už jste pár hmyzích bodnutí zažili a nic se nestalo. Mezi „strašáky“ bodavého hmyzu patří především včely, vosy, čmeláci a sršni. Všechen tento hmyz může vyvolat lehčí nebo i závažnou alergickou reakci organismu. Bohužel existují i případy takových reakcí na hmyzí bodnutí, u kterých šlo doslova o vteřiny.

Jak reaguje tělo na bodnutí?

Každé tělo reaguje malinko jinak. Zpravidla se ale reakce na hmyzí bodnutí rozdělují na tři kategorie. Tou první je normální, běžná reakce, kterou provází svědění, zarudnutí a mírný otok v místě vpichu. Může však dojít k rozsáhlejší reakci, která se neprojeví pouze v místě bodnutí – například při vpichu do dlaně se otok projeví v celé paži a podobně. Nejzávažnějším typem reakce na bodnutí je výše zmíněná alergická reakce. Jak probíhá?

Alergie na hmyzí bodnutí – projevy

Může se projevit mírná až nesnesitelná bolest, zarudnutí, vyrážka formou pupínků, mírný až rozsáhlý otok nejen v místě vpichu, svědění a tepání v místě vpichu, kůže je na dotek „horká“. Při alergii na bodnutí je dobré navštívit odborného lékaře a zajistit si vhodné léky, které s sebou budete nosit při každé příležitosti v kabelce nebo kapse. V některých případech může jít skutečně o život, zvláště, pakliže už jste jednou nebo vícekrát alergickou reakci na hmyzí bodnutí prodělali. Takové alergie totiž mají mnohdy tendenci se při recidivě zhoršovat.

Těžká alergie na bodnutí

Někteří lidé mohou prožít těžkou reakci, při které dochází ke ztíženému dýchání (sípání), otoku dýchacích cest, kopřivce, úzkosti, zrychlenému tepu, nevolnosti (zvracení, průjmy) a prudkému poklesu krevního tlaku či astmatu. Bohužel může nastat dokonce anafylaktický šok, který může ohrozit lidský život. Při takovémto šoku tělo vyburcuje imunitní systém natolik, že doslova selhává. Těžký anafylaktický šok může dojít až ke ztrátě vědomí, zástavě dechu a celkovému selhání, tedy smrti.

První pomoc při hmyzím bodnutí

Záleží především na tom, jakým hmyzem jste byli pobodání, kam a kolik jedu se dostalo do těla. Pokud vás například píchne včela, je důležité co nejrychleji a šetrně odstranit žihadlo, které by jinak do organismu vylučovalo další jed. Je dobré s sebou do přírody nosit mastičku s látkou zvanou hydrokortizon, kterou pak aplikujete na místo vpichu. Bolest nebo otok zmírní ledové obklady. Dále je možné v lékárnách bez předpisu pořídit antihistaminika, látky, které zmírňují svědění, kopřivku a otok. Pokud víte, že patříte mezi těžké alergiky a hmyzí bodnutí váš organismus zvládá jen těžce, dají se pořídit takzvaná injekční pera s adrenalinem. Takové vám doporučí a předepíše lékař. V některých případech je nutné okamžitě dopravit postiženého do nemocnice nebo přivolat záchrannou službu – v některých případech totiž skutečně může jít o život, přestože tyto situace u nás nejsou velice časté.